Grafitelektróda COA olvasása: ASTM C611, ASTM C769 és a fontos számok

Oct 29, 2026 Hagyjon üzenetet

A grafitelektróda COA csak akkor használható, ha az egyes ábrák mögött megnevezi a tételt, a minőséget és a vizsgálati módszert. A grafitelektróda elektromos ellenállása és térfogatsűrűsége az a két sor, amelyet először le kell olvasni: 250 mm-es UHP esetén az ellenállás 6,5 μΩ·m vagy az alatt van az ASTM C611 szerint, a térfogatsűrűség 1,68 g/cm³ vagy annál nagyobb, a hajlítószilárdság pedig legalább 11,0 MPa.

 

Mit tanúsít valójában a grafitelektróda COA?

 

Egy adott elektródasorozat mért tulajdonságait igazolja, és semmi mást. Ez egy szándékosan szűk állítás, és annak megértése, hogy mennyire szűk, megakadályozza a legtöbb vitát, amely a szállítmány megérkezése után történik.

A COA nem garancia a teljesítményre. Arról nincs szó, hogy egy oszlop mennyi ideig fog működni, hány tonna acélt segít előállítani, vagy hogy üzem közben elromlik-e. Ez azt jelenti, hogy rögzíti, hogy egy megnevezett tételből származó mintát egy megnevezett módszerrel teszteltek, és az eredmény megadott. Ha vita merül fel, erre a rekordra épül a követelés – ezért nagyon keveset ér egy tételszám nélküli COA, és a vizsgálati módszer nélküli COA kevesebbet ér, mint a papír, amelyre nyomtatják.

A dokumentum hasznos része tehát négy: a tétel azonosítója, az átmérő és a minőség, az egyes tulajdonságokkal szemben megnevezett vizsgálati módszer, valamint maga a mért érték. A mind a négyet biztosító COA összehasonlítható egy specifikációval és egy másik szállító COA-jával. Az, amelyik csak az utolsót biztosítja, olvasható, de nem tesztelhető.

A mért érték és a tipikus specifikáció közötti különbség az, amit a vásárlók leggyakrabban hiányolnak, és ez a legkönnyebben megtekinthető a kiadványunkban.Az UHP grafitelektróda specifikációi, ahol az értékeket termékhatárként, nem pedig tételmérésként adják meg. A 250 mm-es UHP esetében közzétett értékeink a következők: ellenállás 6,5 μΩ·m vagy az alatt, térfogatsűrűség 1,68 g/cm³ vagy nagyobb, hajlítószilárdság 11,0 MPa vagy nagyobb, hamutartalom 0,5% vagy ez alatt, CTE 1,1–1,5 × 10⁻ fok. Ezek azok a számok, amelyekhez mérni kell egy tételes COA-t. Az RP és a HP esetében, ahol a tételtanúsítvány nincs csatolva, az egyenértékű értékeket tipikus specifikációként adják meg – és egy tipikus specifikáció a minőségre vonatkozó nyilatkozat, nem pedig a tartályban lévő elektródákra vonatkozóan.

 

Mit mond az ASTM C611 ellenállása?

 

Az ASTM C611 a gyártott szén- és grafittermékek elektromos ellenállásának standard vizsgálati módszere, és ez a leghasznosabb szám a tanúsítványon, mivel közvetlenül kapcsolódik a kemence teljesítményéhez.

Az ellenállás a grafit ellenállása az áram áthaladásával szemben. Minden egysége a leadott energiát az oszlopon belül hővé alakítja, nem pedig az ívben, ezért a specifikáció szigorodik a fokozat emelkedésével: tipikus specifikációként az RP 8,0 μΩ·m vagy az alatt van feltüntetve, a HP 6,5 μΩ·m vagy az alatt, az UHP pedig 6,5 μΩ·m-nél vagy az alatt van mérve. A nagyobb ellenállású elektróda nem csupán kevésbé hatékony; hosszában melegebbre fut, és ez a belső hő az oldalfal oxidációját váltja ki.

A sor helyes olvasásához három szokásra van szükség. Először ellenőrizze, hogy a módszer el van-e nevezve. A módszerhivatkozás nélküli 6.2-es ábra nem hasonlítható össze az ASTM C611 alapján írt specifikációval, mivel az ellenállásmérés érzékeny a minta geometriájára és az érintkezők elrendezésére. Másodszor, ellenőrizze a mértékegységet – ebben a szakmában a μΩ·m a munkaegység, és az ohm-centimétereket jelző tanúsítvány nem tévedés, de nem is közvetlenül összehasonlítható. Harmadszor, hasonlítsa össze az értéket a minőségi sávval, nem pedig az előző beszállító számával, mert két szállító is szerepelhet a specifikációban, és mégis különbözhet.

A fajlagos ellenállás adata is jelez valamit, amit a tanúsítvány nem tartalmaz. A specifikáció legszűkebb végén lévő tételnek nagyobb a tartaléka az oxidációt előidéző ​​belső fűtéssel szemben, ezért a hosszú kampányokat lebonyolító vásárlók hajlamosak azt nézni, hogy az adott tétel hol helyezkedik el, és nem csak azt, hogy átment-e.

 

Mit mond az ASTM C769 rugalmassági modulusa?

 

Az ASTM C769 lefedi a grafit rugalmassági modulusát, és ez az a tulajdonság, amely a mechanikai viselkedésről beszél, nem pedig az elektromos teljesítményről. Leírja, hogy az anyag mekkora elhajlást okoz terhelés hatására, ami meghatározza, hogy az oszlop hogyan reagál a hajlításra és az udvar és a kemence közötti kezelésre.

A rugalmassági modulus két helyzetben számít leginkább. Az első egy olyan oszlop, amely ferdén fut, vagy amely oldalirányú terhelést szenved, ahol a nagyobb modulus kisebb elhajlást és ezáltal kisebb feszültségkoncentrációt jelent a csatlakozásnál. A második a kezelés: az ismételten felemelt, mozgatott és befogott elektródák olyan terheléseknek vannak kitéve, amelyeket az oszlop testének fel kell vennie, és a modulus része annak, ami előre jelzi, hogy repedés nélkül sikerül-e.

A hajlítószilárdsághoz való viszonyt érdemes leszögezni, mert a kettőt gyakran összekeverik. A 250 mm-es UHP specifikációnkban 11,0 MPa vagy annál nagyobb hajlítószilárdság leírja azt a terhelést, amelynél az anyag eltörik - és a tanúsítványolvasó, aki mélyebbre szeretne menni, követheti agrafit elektróda COAmódszer az ábra mögött. A rugalmas modulus azt írja le, hogyan viselkedik az adott pont előtt. Az egyiket a másik nélkül jelentő tanúsítvány a mechanikus kép felét adja.

Az ASTM C769-et nem mindig jelentik minden köteg COA-n, és a hiánya nem automatikusan piros zászló – de hiánya felvetheti a kérdést, hogy miért. Az a beszállító, aki képes előállítani az ábrát, ha megkérdezik, az a szállító, aki rendelkezik az adatokkal; aki nem tud, lehet, hogy az osztályzatra jellemző értékekből dolgozik, nem pedig a mérésekből.

 

Hogyan változtatja meg a teljesítményt a térfogatsűrűség, a CTE és a hamu?

 

Három tulajdonság egészíti ki a készletet, és mindegyik külön hibamódhoz rendelődik.

A térfogatsűrűség, amely 1,68 g/cm³ vagy annál nagyobb UHP-nél és 1,65 g/cm³ HP esetében, mint tipikus specifikáció, azt írja le, hogy mennyi grafit van csomagolva egységnyi térfogatban. A nagyobb sűrűség általában kevesebb pórust jelent, a kevesebb pórus pedig kisebb oxidációnak kitett felületet és jobb mechanikai integritást jelent. Ez egyben az elektróda kialakításának és grafitizálásának módjára is a legérzékenyebb tulajdonság, ezért a fokozati sáv alatti sűrűségadat inkább vizsgálatra érdemes jel, mint kerekítési különbség.

A CTE 1,1–1,5 × 10⁻⁶/foknál UHP-nél, 2,2 ×10-⁶/foknál HP-nál és 2,5 ×10-⁶/foknál RP-nél tipikus specifikációként azt írja le, hogy az anyag mennyit tágul a hőmérséklet-emelkedés fokánként. Ez az a tulajdonság, amely meghatározza a hősokkállóságot, és ez az oka annak, hogy a fokozatválasztás éppúgy termikus, mint elektromos döntés. A nagy CTE-vel rendelkező oszlop egy nagy teljesítményű kemencében minden ívütéskor feszültséget fejleszt ki a csatlakozásnál, és a hiba inkább felhalmozódik, mintsem azonnal megjelenik.

A hamu 0,5% vagy az alatti UHP és 0,30% RP és 0,25% HP esetén, mint tipikus specifikáció, a nem szénfrakció. Befolyásolja az oxidációs viselkedést a csúcson, és anyaggal járul hozzá az olvadékhoz. Egy tiszta acélt gyártó üzletben a hamu nem háztartási, hanem kohászati ​​specifikációs sor, és az azt kihagyó tanúsítvány emiatt hiányos.

Mindhárom esetében az a minta, hogy a tanúsítvány leírja az anyagot, és az anyag határozza meg a meghibásodás módját. Az ellenállás növeli az oxidációt, a CTE a hősokkot, a sűrűség és a modulus mechanikai integritását, a hamu pedig a szennyeződést. A COA jól leolvasása azt jelenti, hogy a térképhez viszonyítva olvassa el, nem pedig egyetlen áthaladási jelhez képest.

 

Hogyan hasonlíthat össze két grafitelektróda COA jelentést?

 

Az összehasonlítás csak akkor érvényes, ha a két dokumentum ugyanazokat a tulajdonságokat mutatja be, ugyanazon módszerekkel azonos átmérőre és minőségre vonatkozóan. A munka nagy része ennek a feltételnek a megállapítására irányul, mielőtt bármilyen számot összehasonlítunk, mert a250 mm-es grafit elektródaA tanúsítványt nem lehet összevetni egy 600 mm-es oszlopra kiállított tanúsítvánnyal, bármit is mondanak a számok.

Tétel A köteg B tétel Ítélet
Átmérő és fokozat feltüntetve Erősítse meg a PO ellen Erősítse meg a PO ellen Pontosan meg kell egyeznie
Ellenállás, módszer neve ASTM C611 idézett A módszer nincs megnevezve A B dokumentumot nem lehet összehasonlítani
A köteg azonosítója Jelenlegi Hiányzó A B dokumentumnak nincs nyomon követhetősége
Hajlító szilárdság Jelentették Jelentették Hasonlítsa össze ugyanazzal a specifikációval

A táblázat a legfontosabb hibamódot szemlélteti: a COA elfogadható számokat hordozhat, és még mindig nem használható összehasonlításra, mivel nem nevezi meg a módszert vagy a köteget. Amikor ez megtörténik, a helyes lépés az, ha javított tanúsítványt kér, nem pedig az adatok összehasonlítása.

Ha mindkét dokumentum teljes, az összehasonlítás tulajdonságonként fut. Az ellenállás az első, mivel ez a legkövetkezményesebb és a leggyakrabban jelentett. Ezután a hajlítószilárdság, amely előrejelzi a kezelés túlélését. Ezután térfogatsűrűség, CTE és hamu. Ne osszuk össze őket egyetlen ponttá: az ellenállás szempontjából jobb és a hajlítószilárdság szempontjából rosszabb tétel egy másik javaslat, nem pedig jobb vagy rosszabb.

Az utolsó összehasonlítás nem a másik szállító, hanem a specifikáció ellen irányul. Mindkét tétel tartalmazhat specifikációt, és továbbra is eltérő lehet, és a vevő dönt arról, hogy a sávon belül melyik pozíció felel meg a kemencének – nem pedig az, hogy melyik tanúsítvány néz ki tisztábbnak.

Kérjen COA-mintát az árajánlatával együtt – tételenként egyet adunk ki.

 

Gyakran Ismételt Kérdések

 

Mit kell tartalmaznia a COA grafitelektródának?

Négy dolog: a tétel azonosítója, az átmérő és a minőség, az egyes tulajdonságokhoz tartozó vizsgálati módszer és a mért érték. Az UHP esetében ez az ASTM C611 szerinti ellenállást, az ASTM C769 modulust jelenti, ahol szerepel, plusz a térfogatsűrűséget, a hajlítószilárdságot, a hamut és a CTE-t. A kötegszám vagy módszerhivatkozás nélküli tanúsítvány nem tesztelhető a specifikáció alapján.

Mi a jó ellenállásérték egy UHP elektródához?

6,5 μΩ·m vagy ez alatt, ASTM C611 szerint mérve, a mi 250 mm-es UHP specifikációnk szerint. Az ezen a sávon belüli pozíció legalább annyira számít, mint az áthaladás: a szűk végén lévő tétel nagyobb mozgástérrel rendelkezik az oldalfal oxidációját előidéző ​​belső fűtéssel szemben. Hasonlítsa össze az értéket a minőségi sávval, ne egy másik szállító számával.

Mindig jobb az alacsonyabb hamutartalom?

Az alacsonyabb hamu jobb az acél tisztasága szempontjából, mivel a hamu az a szénmentes frakció, amely anyagként járul hozzá az olvadékhoz. Tipikus specifikációként az UHP 0,5% vagy az alatt van, a HP 0,25% vagy az alatti, az RP pedig 0,30% vagy az alatti. A nagyon alacsony hamuértéknek továbbra is visszavezethetőnek kell lennie egy tételre és egy módszerre, hogy értelmes legyen.

Elfogadhatok-e COA-t ASTM metódushivatkozások nélkül?

Elolvashatod, de összehasonlítani nem tudod. Az ASTM C611 nélkül közölt ellenállás nem ellenőrizhető az erre a módszerre írt specifikáció alapján, mivel a mérés érzékeny a minta geometriájára. Kérjen javított tanúsítványt a metódus megnevezésével; egy szállító, aki nem tud ilyet gyártani, alap nélkül adott számot.

Milyen gyakran kell COA-kat kiadni?

Tételenként egy, szállítmányonként nem. A két tételt egyesítő szállítmányhoz két tanúsítvány szükséges, mivel a tulajdonságok a köteghez tartoznak, nem pedig a konténerhez. Ha egy szállító egyetlen tanúsítványt állít ki rendelésenként, függetlenül attól, hogy hány tétel készült, a dokumentum és az elektródák közötti nyomon követhetőségi kapcsolat megszakad.

A COA garantálja az elektróda teljesítményét?

Nem. Rögzíti egy tétel mért tulajdonságait; nem jósol életet, fogyasztást vagy törést. A teljesítmény az elektróda felhordásának módjától függ – az áramsűrűségtől, a salakgyakorlattól, a kezeléstől és a kötés összeszerelésétől. A teljesítés vitatása esetén a COA igényalapot ad, ami más és korlátozottabb dolog, mint a garancia.

 

Kérjen árajánlatot

 

Mondja el nekünk az átmérőt, a minőséget, a hosszt és a mellbimbó típusát, és műszaki csapatunk megerősíti a specifikációt és a szállítási ütemtervet.WhatsApp: +86 155 1882 4805 · E-mail: inquiry@zaferroalloy.com· vagy küldje el az űrlapot oldalunkonkapcsolati oldal.

Átmérő:

Minőség (RP/HP/UHP):

Hossz (mm):

Mellbimbó típusa (T3/T4/T5/T6):

Havi mennyiség (t):

Cél port:

Irányár (nem kötelező):